swimming — 28 November 2013

The Gawler Amateur Swimming Club carnival was held on Saturday, November 23, at the Gawler Aquatic Centre.

The event was well attended with 11 clubs from around the State competing - Whyalla, Berri, Clare, Norwood, Clovercrest, Lefevre Portside, Onkaparinga, Playford, Tea Tree Gully, Starplex.

From 117 swimmers who competed on the day, a total of 580 entries were received for the carnival. The Gawler team had 131 entries from 23 swimmers, with good results and times achieved.

The Bunyip Shield medley relay was won by Starplex in a time of 2:13.60. Second place went to Playford Aquatic Club with 2:15.79 and third was Onkaparinga Swimming Club in 2:17.35. Gawler came fourth in a time of 2:19.94. The shield was presented by Gawler Amateur Swimming Club patron, Dr. Bruce Eastick.

Carnival directors this year were Suzy Hodgson and Marianne Schleicher, who did an excellent job of making sure the day ran smoothly.

GASC would like to thank all the swimmers and parents who attended, as well as the many volunteers who worked throughout the day to make the event so successful.

The club also thank its sponsors, The Willaston Hotel and Lower North Hire & Civil, Kapunda for their support and also acknowledges the support of Gawler Council and the pool staff for their help on the day.

Next week Gawler swimmer Tryphena Nicolai will be in Newcastle, NSW where she will represent Australia at the Special Olympics Asia Pacific Games being held from December 1-7. Over 2000 athletes from 32 counties will be competing.

Tryphena has represented the Gawler Amateur Swimming Club at many State and National events over the years and everyone at the club wishes her all the best as she represents her country and town at this exciting event.

RESULTS (Gawler swimmers)

Allcomers 200 LC Metre Backstroke BBB: 2 - Dawes, Megan  2:54.75; 6 - Nicolai, Tryphena 4:44.67

Allcomers 200 LC Metre Breaststroke BBB: 1 - Graham, Tiffani 3:09.53; 4 - Welch, Kasey 3:33.48

Boys 13 & Under 100 LC Metre Freestyle: 2 - Docherty, Jackson 1:25.43; 4 - McFarlane, Michael 1:29.24; 7 - Richardson, Christopher 1:43.82

Boys 14-15 100 LC Metre Freestyle: 4 - Cash, Nicholas 1:05.83; 6 - Knights, Ashley 1:16.65

Girls 13 & Under 100 LC Metre Freestyle: 12 - Cook, Olivia 1:21.95; 13 - Collins, Shayne 1:23.27

Girls 14-15 100 LC Metre Freestyle: 5 - Mudge, Courtney 1:20.25; 6 - Cox, Imogen 1:22.81

Girls 16 & Over 100 LC Metre Freestyle: 1 - Dawes, Megan 1:06.76; 4 - Yates, Phoebe 1:22.35

Boys 10 & Under 50 LC Metre Freestyle: 7 - McFarlane, Ben 48.53; 8 - Willis, Shannon 49.08; 10 - Pick, Sydney 1:05.77

Boys 11-12 50 LC Metre Freestyle: 5 - Docherty, Jackson 36.69; 15 - Knights, Henry 45.37; 16 - Richardson, Christopher 45.54

Girls 11-12 50 LC Metre Freestyle: 8 - Cook, Olivia 36.50; 11 - Cook, Holly 38.00

Boys 13-14 50 LC Metre Freestyle: 5 - Knights, Ashley 32.82; 6 - McFarlane, Michael 38.15

Girls 13-14 50 LC Metre Freestyle: 3 - Graham, Tiffani 31.59; 7 - Mudge, Courtney 34.74; 10 - Welch, Kasey 35.26; 12 - Cox, Imogen 35.82; 15 - Collins, Shayne 37.16; 20 - Smith, Katelyn 43.00

Boys 15-16 50 LC Metre Freestyle: 2 - Hodgson, Henry 28.66; 5 - Cash, Nicholas 30.20

Girls 15-16 50 LC Metre Freestyle: 1 - Dawes, Megan 32.00; 5 - Yates, Phoebe 36.79

Girls 17-29 50 LC Metre Freestyle: 1 - Gamble, Amelia 31.45; 3 - Nicolai, Tryphena 50.68

Boys 30 & Over 50 LC Metre Freestyle: 3 - Cook, Stephen 37.81

Allcomers 13 & Under 50 LC Metre BBB Handicap: 3 - Willis, Shannon 1:37.16; 4 - McFarlane, Ben 1:37.27

Allcomers 14 & Over 50 LC Metre BBB Handicap: 1 - Smith, Katelyn 1:01.08; 3 - Hodgson, Henry 1:02.84; 5 - Yates, Phoebe 1:05.21

Allcomers 200 LC Metre IM: 6 - Dawes, Megan 2:56.85; 14 - Welch, Kasey 3:24.46; 15 - Yates, Phoebe 3:27.98; 20 - Nicolai, Tryphena 4:35.45

Boys 13 & Under 100 LC Metre Backstroke: 6 - McFarlane, Michael 1:47.72

Boys 14-15 100 LC Metre Backstroke: 3 - Knights, Ashley 1:36.18

Girls 14-15 100 LC Metre Backstroke: 2 - Mudge, Courtney 1:39.33

Boys 10 & Under 50 LC Metre Backstroke: 8 - McFarlane, Ben 1:05.15; 9 - Pick, Sydney Gawler 1:09.37

Boys 11-12 50 LC Metre Backstroke: 14 - Richardson, Christopher 55.00; 15 - Knights, Henry 1:01.10

Girls 11-12 50 LC Metre Backstroke: 7 - Cook, Olivia 43.80; 11 - Cook, Holly 47.12

Boys 13-14 50 LC Metre Backstroke: 5 - Knights, Ashley 44.13; 7 - McFarlane, Michael 49.60

Girls 13-14 50 LC Metre Backstroke: 4 - Graham, Tiffani 40.03; 9 - Mudge, Courtney 44.40; 10 - Welch, Kasey 44.41; 13 - Cox, Imogen 46.56; 15 - Collins, Shayne 48.48

Boys 15-16 50 LC Metre Backstroke: 3 - Hodgson, Henry 36.34; 4 - Cash, Nicholas 36.60

Event 26  Girls 15-16 50 LC Metre Backstroke: 1 - Dawes, Megan 38.25; 4 - Yates, Phoebe 44.92

Event 28  Girls 17 & Over 50 LC Metre Backstroke: 1 - Gamble, Amelia 40.89; 3 - Nicolai, Tryphena 1:07.90

Event 29  Allcomers 13 & Under 50 LC Metre Freestyle Handicap: 1 - Knights, Henry 1:01.03

Allcomers 200 LC Metre Bunyip shield Medley Relay: 4 - Gawler 2:19.94

Allcomers 200 LC Metre Freestyle: 3 Cash, Nicholas 2:20.90; 6 - Dawes, Megan 2:33.46; 8 - Graham, Tiffani 2:33.84; 16 - Docherty, Jackson 3:06.37

Girls 13 & Under 100 LC Metre Breaststroke: 6 - Welch, Kasey 1:40.72; 11 - Collins, Shayne 1:54.15

Girls 14-15 100 LC Metre Breaststroke: 2 - Cox, Imogen 1:40.93

Girls 16 & Over 100 LC Metre Breaststroke: 3 - Nicolai, Tryphena 2:21.64

Allcomers 200 LC Metre Freestyle Handicap Relay: 2 - Gawler 3:08.16

Boys 10 & Under 50 LC Metre Breaststroke: 6 - McFarlane, Ben 1:09.39

Boys 11-12 50 LC Metre Breaststroke: 9 - Docherty, Jackson 55.83; 13 - Richardson, Christopher 1:06.90

Boys 13-14 50 LC Metre Breaststroke: 6 - Knights, Ashley 53.88; 7 - McFarlane, Michael 57.27

Girls 13-14 50 LC Metre Breaststroke: 1 - Graham, Tiffani 40.81; 6 - Welch, Kasey 47.40; 7 - Cox, Imogen 47.48; 10 - Collins, Shayne 52.53; 14 - Smith, Katelyn 56.95

Boys 15-16 50 LC Metre Breaststroke: 1 - Hodgson, Henry 43.71

Girls 17 & Over 50 LC Metre Breaststroke: 1 - Gamble, Amelia 47.57; 2 - Nicolai, Tryphena 1:09.22

Boys 11-12 50 LC Metre Butterfly: 8 - Richardson, Christopher 1:12.39

Boys 13-14 50 LC Metre Butterfly: 3 - Knights, Ashley 40.22

Girls 13-14 50 LC Metre Butterfly: 7 - Collins, Shayne 45.78

Boys 15-16 50 LC Metre Butterfly: 3 - Cash, Nicholas 35.27; 4 - Hodgson, Henry 37.84

Girls 15-16 50 LC Metre Butterfly: 1 - Dawes, Megan  36.71; 3 - Yates, Phoebe 43.35

Girls 17 & Over 50 LC Metre Butterfly: 3 - Gamble, Amelia 37.98

Allcomers 400 LC Metre Freestyle: 3 - Docherty, Jackson 6:57.44

Share

About Author

Paul Barnet

(0) Readers Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>